Electric Razor Battery replaces Wahl 1854-7988, 0114-300, 1855, 1854 - 2000 mAh 2.4 V NiMH
£11.74
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your hair removal device
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 58 g |
| Dimensions (L x W x H): | 5.4 x 1.9 x 1.6 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Voltage: | 2.4 V |
| Nominal energy: | 4.8 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Wahl 8786
- Wahl Arco SE
- Wahl Professional Animal Arco
- Wahl 0114-300
- Wahl 1854
- Wahl 1854-7988
- Wahl 1855
Login
9 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
Schnelle Lieferung, perfekte Ware. Gut verpackt
20 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
12 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
26 April 2025
Reviewed at Trusted Shops
So wie bestellt, so geliefert.
Preis, Lieferzeit alles hat gepasst.
Mehr braucht man als zufriedener Kunde nicht.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com