Electric Razor Battery replaces Philips US14430VR, KR112RRL - 650 mAh 3.7 V Li-Ion
£7.53
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your hair removal device
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 17 g |
| Dimensions (L x W x H): | 4.4 x 1.4 x 1.4 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 650 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 2.41 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Braun Oral-B Genius 6000
- Braun Oral-B Genius 8000
- Braun Oral-B Genius 9000
- Braun Oral-B Pro 4500 / Type 3756
- Braun Oral-B Smart 6
- Braun Oral-B Smart 6000
- Braun Oral-B Smart 7000
- Braun Oral-B iBrush 8000
- Braun Oral-B iBrush 9000
- Philips HS8020
- Philips HS8040
- Philips HS8060
- Philips HS8070
- Philips HS8420
- Philips HS8420/23
- Philips HS8440
- Philips HS8460
- Philips KR112RRL
- Philips US14430VR
Login
12 September 2025
Reviewed at Trusted Shops
Akku zu klein nicht für Oral b Genius geeignet
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com