Electric Razor Battery replaces Moser 1852-7531 - 2000 mAh 1.2 V NiMH
£9.58
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your hair removal device
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- NOTE: The positive terminal of the battery is marked by a tactile groove. This allows clear polarity identification, as there is no polarity marking on the battery and the two terminals are visually very difficult to distinguish
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 28 g |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Voltage: | 1.2 V |
| Nominal energy: | 2.4 Wh |
| Height: | 1.5 cm |
| Number of cells: | 1 |
| Diameter: | 1.43 cm |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Moser ChroMini 1591
- Moser ChroMini 1591B
- Moser ChroMini 1591Q
- Moser Easy Style 1881
- Moser Easy Style Contura HS40
- Moser Easy Style Contura HS61
- Moser Easy Style ECO XS Profi
- Moser Easy Style Profi XS
- Moser Easy Style Tonde Eco S
- Moser Easy Style Xpert HS50
- Moser 1852-7531
- Wella KR-800 AAE
Login
12 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
4 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
Prompte Lieferung und genau passende Batterie. Bin sehr zufrieden
1 July 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com