E-Board Battery replaces Segway 10.02.3059.20 - 4400 mAh 54 V Li-Ion
£147.43
Prices include VAT , plus shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your balance board
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 1892 g |
| Dimensions (L x W x H): | 30.8 x 18 x 4.3 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 4400 mAh |
| Voltage: | 54 V |
| Nominal energy: | 237.6 Wh |
| Number of cells: | 15 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Segway Ninebot Gokart Pro
- Segway Ninebot Gokart Pro 2
- Segway Ninebot Mini 260
- Segway Ninebot Mini 320
- Segway Ninebot MiniPRO
- Segway Ninebot Pro
- Segway Ninebot S
- Segway Ninebot S Max
- Segway Ninebot Street
- Segway Ninebot Street StVO
- Segway 10.02.3059.20
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com