E Bike Battery replaces Samsung GD-SSDI-E24B, SDI-2510B, 7INR19/65-4, 10INR19/65-4 - 10.4 Ah 24 V Li-Ion black
£147.28
Prices include VAT , plus shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric bike
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 2143 g |
| Dimensions (L x W x H): | 31 x 14 x 7.5 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 10.4 Ah |
| Voltage: | 24 V |
| Nominal energy: | 249.6 Wh |
| Number of cells: | 6 |
| Battery construction: | seatpost battery |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Prophete 24V
- Prophete 26 Zoll
- Prophete 28 Zoll
- Prophete 52404-0111
- Prophete 52414-0111
- Prophete Alu-City Comfort
- Prophete Alu-City Comfort7
- Prophete Alu-City Navigator 1.4
- Prophete Damen Alu-City 26
- Prophete Modelle Jahr 2014: 52414
- Prophete models year 2014: 52404
- Samsung 7INR19/65-4
- Samsung 10INR19/65-4
- Samsung GD-SSDI-E24B
- Samsung SDI-2510B
- Samsung SDI-2511A
- Samsung SDI Side-Click 24V
Login
16 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
22 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
Akku passt perfekt! Über die Kapazität kann ich noch nichts sagen, dass wird sich nach den ersten 1000 km herausstellen.
Macht aber einen guten Eindruck!
30 April 2025
Reviewed at Trusted Shops
Schnelle Lieferung,guter Service 👍👍👍
17 April 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
29 April 2024
Reviewed at Trusted Shops
Ist ok
20 April 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
27 February 2024
Reviewed at Trusted Shops
alles top.
10 December 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
27 September 2023
Reviewed at Trusted Shops
Alles lief reibungslos und super schnell
29 April 2020
Reviewed at Trusted Shops
*** *** *** zamiennik. Mam *** *** 2.0
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com