E Bike Battery replaces Panasonic GD-PAN-E36B - 17 Ah 36 V Li-Ion black
£293.84
Prices include VAT , plus shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric bike
- With intelligent charge level indicator
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | EXTENSILO |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | black |
| Weight: | 2811 g |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 17 Ah |
| Voltage: | 36 V |
| Nominal energy: | 612 Wh |
| Number of cells: | 50 |
| Charge temperature: | 0°C - 45°C |
| Discharge temperature: | -20 - 60°C |
| Connectors: | 1x XLR female socket (4 pins) |
| Dimensions (L x W x H): | 28.5 x 11.5 x 10.4 cm |
| Discharge rate: | 5 A |
| Max. burst discharge rate: | 11 A |
| Charging time: | up to 6 hours Minutes |
| Charging voltage (max.): | 42 V |
| LED charging indicator: | included |
| Protection against: | Overheating, overvoltage & undervoltage |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Focus Aventura Impulse 1.0
- Focus Aventura Impulse 1.0 (Damen)
- Focus Aventura Impulse 2.0
- Focus Aventura Impulse 2.0 (Damen)
- Focus Aventura Impulse Speed 1.0
- Focus Aventura Impulse Speed 1.0 (Damen)
- Focus Aventura Impulse Speed 2.0
- Focus Aventura Impulse Speed 2.0 (Damen)
- Focus Aventura Pro
- Focus Aventura Speed
- Gazelle Impulse C7 Plus (2014-2015)
- Gazelle Impulse C8 (2014-2015)
- Gazelle Impulse EM (2013-2014)
- Gazelle Impulse EM C7 (2014-2015)
- Gazelle Impulse EM C8 (2014-2015)
- Gazelle Impulse EM Speed (2014-2015)
- Kalkhoff Agattu C8 HS Impulse 8-G Nexus
- Kalkhoff Agattu C8 Impulse 8-G Nexus
- Kalkhoff Agattu Premium i11 11-G Alfine
- Kalkhoff Agattu XXL i8 8-G Nexus
- Kalkhoff Agattu i8 8-G Nexus
- Kalkhoff Agattu i8 HS 8-G Nexus
- Kalkhoff Agattu i8R HS 8-G Nexus
- Kalkhoff Connect Lady 8C 8-G Nexus
- Kalkhoff Connect Lady C8 8-G Nexus
- Kalkhoff Endeavour Impulse S11 Premium
- Kalkhoff Impulse 8C HS 8-G Nexus
- Kalkhoff Impulse Compact 8-G Nexus
- Kalkhoff Impulse Ergo Nuvinci 360 Harmony
- Kalkhoff Impulse Premium i8R 8-G Nexus
- Kalkhoff Impulse XXL i8R 8-G Nexus
- Kalkhoff Impulse i8R 8-G Nexus
- Kalkhoff Pro Connect i8 HS 8-G Nexus
- Kalkhoff Pro Connect i10 10-G XT
- Kalkhoff Pro Connect i27 27-G Dual Drive
- Kalkhoff Sahel Compact 8-G Nexus
- Kalkhoff Sahel i8 8-G Nexus
- Kalkhoff Sahel i8 Light 8-G Nexus
- Kalkhoff Sahel i8R 8-G Nexus
- Kalkhoff Sahel i11 Di2 11-G DI2
- Kalkhoff Sahel i360 Harmony Nuvinci
- Kalkhoff Sahel i360 Nuvinci 360°
- Kalkhoff Tasman City 8C 8-G Nexus
- Kalkhoff Tasman City i7 Roller 7-G Nexus
- Kalkhoff Tasman City i8 8-G Nexus
- Kalkhoff Tasman City i8R 8-G Nexus
- Kalkhoff Tasman City i8R Roller 8-G Nexus
- Kalkhoff Tasman Classic C8 8-G Nexus
- Kalkhoff Tasman Classic i8 8-G Nexus
- Kalkhoff Tasman Classic i8R 8-G Nexus
- Kalkhoff Tasman Tour C8 8-G Nexus Premium
- Kalkhoff Tasman Tour XXL C8 8-G
- Kalkhoff Tasman Tour XXL i8 8-G Nexus
- Kalkhoff Tasman Tour XXL i8R 8-G Nexus
- Kalkhoff Tasman Tour i8 8-G Nexus
- Kalkhoff Tasman Tour i8R 8-G Nexus
- Panasonic 36V Systems
- Raleigh Derby Cycle
- Raleigh Dover Impulse
- Raleigh Dover Impulse 8
- Raleigh Dover Impulse 8 HS
- Raleigh Dover Impulse 8R
- Raleigh Dover Impulse 8R HS
- Raleigh Dover Impulse 360
- Raleigh Dover Impulse ERGO XXL
- Raleigh Dover Impulse Harmony
- Raleigh Dover Impulse R
- Raleigh Dover Impulse R Classic
- Raleigh Dover Impulse R Classic Club
- Raleigh Dover Impulse R Club
- Raleigh Dover Impulse XXL8R
- Raleigh Stoker X1
- Rixe Bordeaux I7
- Rixe Bordeaux I8
- Rixe Bordeaux I8R
- Rixe Bordeaux XXL
- Rixe Montpellier I8
- Rixe Montpellier I9
- Rixe Montpellier I10
- Victoria e-Retro
- Victoria e-Urban 7.4
- Victoria e-Urban 7.5
- Panasonic GD-PAN-E36B
Login
28 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
22 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
19 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
26 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
24 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
30 March 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
26 February 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com