E Bike Battery for Prophete with 100, 350, 500, 700 W Motors - 20.8 Ah 36 V Li-Ion charger black
£319.62
Prices include VAT , plus shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric bike
- With intelligent charge level indicator
- The corresponding charger is included in the delivery
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Suitable for diverse e-bike, electric bicycle & pedelec models with motors of 100 W, 350 W, 500W, 700 W
Please note: Equipped with the mounting bracket / battery holder - you can mount the battery on the down tube of most bikes that have screw holes for water bottles
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | black |
| Weight: | 4712 g |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 20.8 Ah |
| Voltage: | 36 V |
| Nominal energy: | 748.8 Wh |
| Number of cells: | 100 |
| Battery construction: | frame battery |
| Connectors: | 1x XLR male plug (3 pins) / 1x Euro-plug |
| Dimensions (L x W x H): | 36 x 9 x 13.7 cm |
| Operating frequency: | 50-60 Hz |
| Cable length: | 24 cm |
| Mains adapter input: | 100 - 240 V, 2.5 A |
| Output voltage: | 42.0 V / 2 A |
| Output current: | max. 2 A |
| Output DC: | 42.0 V / 2 A |
| Power: | 84 W |
| LED charging indicator: | included |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: | 1x battery, 1x charger |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Prophete Entdecker 20
- Prophete Graveler E-MTB 22
- Prophete Graveler big and fast
- Prophete Graveler eSUV 20
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com