E Bike Battery for AVE, BBF, Bergamonte Summerville, Bergsieger, Böttcher, ElFei Longtravel, LeonCycle, PortaP
£251.69
Prices include VAT , plus shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric bike
- With intelligent charge level indicator
- The corresponding charger is included in the delivery
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 2417 g |
| Dimensions (L x W x H): | 19 x 18.1 x 12.5 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 10.4 Ah |
| Voltage: | 24 V |
| Nominal energy: | 249.6 Wh |
| Number of cells: | 20 |
| Battery construction: | Universal: frame, seat post or handlebar mounting |
| Connectors: | 1x plug-in connector (round, straight), 1x EU-plug (straight) |
| Operating frequency: | 50-60 Hz |
| Cable length: | 140 cm |
| Mains adapter input: | 100 - 240 V |
| Output voltage: | 29.4 V / 1.5 A |
| Output current: | max. 1.5 A |
| Output DC: | 29.4 V / 1.5 A |
| LED charging indicator: | included |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: | 1x battery, 1x charger |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- AVE
- Ansmann
- BBF
- Bergamonte Summerville
- Bergsieger
- Böttcher
- Curtis
- Cyco
- ElFei Longtravel
- LeonCycle
- MiFa
- PfauTec
- PortaPower
- SFM
- Senglar
- VanRaam
- VeloDeVille
- Zündapp
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com