E Bike Battery for AVE, BBF, Bergamonte Summerville, Bergsieger, Böttcher, ElFei Longtravel, LeonCycle, PortaP
£198.40
Prices include VAT , plus shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric bike
- With intelligent charge level indicator
- The corresponding charger is included in the delivery
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | black |
| Weight: | 2415 g |
| Dimensions (L x W x H): | 18 x 12.6 x 9.3 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 10 Ah |
| Voltage: | 36 V |
| Nominal energy: | 360 Wh |
| Number of cells: | 45 |
| LED charging indicator: | included |
| Content of delivery: | 1x battery, 1x charger |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- AVE
- Ansmann
- BBF
- Bergamonte Summerville
- Bergsieger
- Böttcher
- Curtis
- Cyco
- ElFei Longtravel
- LeonCycle
- MiFa
- PfauTec
- PortaPower
- SFM
- Senglar
- VanRaam
- VeloDeVille
- Zündapp
Login
1 March 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
15 April 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
25 February 2024
Reviewed at Trusted Shops
Nichts zu beanstanden als Ersatzakku für mein Sachs Beast perfekt!!!
14 June 2023
Reviewed at Trusted Shops
Handgriff zu locker
3 June 2023
Reviewed at Trusted Shops
Sehr schnelle Lieferung. War alles was braucht noch dazu auch dabei. Meine Fahrad ist im top zustand mit neue Akku.
Immer wieder gerne
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com