Drone Remote Battery replaces Spektrum JRPB5011, JR-2, SPM9521, JR-2S, JR-A, JR2, JR2S 2000mAh, 9.6V
£28.34
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your drone smart controller
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 211 g |
| Dimensions (L x W x H): | 9.7 x 2.9 x 2.9 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Voltage: | 9.6 V |
| Nominal energy: | 19.2 Wh |
| Number of cells: | 8 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Spektrum DMS 11X
- Spektrum DX6
- Spektrum DX7
- Spektrum JR 11X
- Spektrum Older DX6
- Spektrum Older DX7
- Spektrum X378A
- Spektrum X9303
- Spektrum XP662
- Spektrum XP6102
- Spektrum XP7202
- Spektrum XP8103A
- Spektrum XP9103
- Spektrum XP9303
- Spektrum XP9503
- Spektrum JR-2
- Spektrum JR-2S
- Spektrum JR-A
- Spektrum JR2
- Spektrum JR2S
- Spektrum JRPB5011
- Spektrum SPM9521
Login
23 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
Super
5 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
15 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com