Drone Battery replaces DJI P1-12 - 2250 mAh 11.1 V Li-polymer
£21.65
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your remote control helicopter
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 155 g |
| Dimensions (L x W x H): | 12.1 x 4.3 x 2.2 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 2250 mAh |
| Voltage: | 11.1 V |
| Nominal energy: | 25 Wh |
| Number of cells: | 3 |
| Cell configuration: | 3S1P |
| Connector plug: | XT60 |
| Connector plug: | yes |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- DJI 7FE0
- DJI F450
- DJI F550
- DJI Phantom 1
- DJI Phantom FC40
- DJI RI36
- Walkera Runner 250
- DJI P1-12
Login
26 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
16 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
Schnelle Lieferung, Akku funktioniert einwandfrei.
12 May 2020
Reviewed at Trusted Shops
Bon produit
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com