Drain Hose suitable for Washing Mashines and Dishwashers - 2 m long, Angled Connection
£8.22
Prices include VAT , plus Shipping
- Well-constructed for simple exchange
- Full functionality and compatibility with your washing machines and dishwashers
- Carefully designed & long-lasting in application
If you're looking for a compatible and cost-effective replacement hose, you're in the right place. This will have your washing machine or dishwasher ready for use again in no time.
The hose is flexible, robust, and easy to connect, making it perfect for everyday use in your household. With its sturdy construction, it can withstand heavy loads and reliably ensures that wastewater is drained safely and cleanly. The drain hose is kink-resistant, durable, and resistant to hot and chemically contaminated waste water. Thanks to its flexibility, it can be easily adjusted and quickly installed.
So order today and ensure the smooth operation of your washing machine or dishwasher.
Please note: A hose clamp is also required for attachment (not included in delivery).
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | grey |
| Weight: | 150 g |
| Dimensions (L x W x H): | 23.5 x 21 x 5.5 cm |
| Length: | 2 m |
| Depth: | 21 cm |
| Inner diameter: |
|
| Hose connection design: | angled on one side |
| Content of delivery: |
|
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com