Dog Trainer Battery replaces Educator BL-100, BP-504, BP37TR, PL-711828, PL-711828N - 300 mAh 3.7 V Li-polymer
£9.44
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your e-collar
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 6 g |
| Dimensions (L x W x H): | 2.8 x 1.8 x 0.8 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 300 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 1.11 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Educator 300TS Transmitter
- Educator ET-300 Receiver
- Educator ET-300 Transmitter
- Educator ET-300-L Receiver
- Educator ET-302 Receiver
- Educator ET-302-L Receiver
- Educator ET-400 Receiver
- Educator ET-402 Receiver
- Educator EZ-900 Receiver
- Educator EZ-902 Receiver
- Educator EZ-903 Receiver
- Educator EZ-904 Receiver
- Educator ME-300 Transmitter
- Educator PE-900 Receiver
- Educator PE-902 Receiver
- Educator PE-903 Receiver
- Educator RX-090 Receiver
- Educator BL-100
- Educator BP-504
- Educator BP37TR
- Educator PL-711828
- Educator PL-711828N
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com