Cleaning Brushes Set (3 Part) suitable for Kitchen Mixer e.g Thermomix, Monsieur Cuisine Connect, KitchenAid
£7.42
Prices include VAT , plus Shipping
- Well-constructed for simple exchange
- Full functionality and compatibility with your kitchen equipment such as Thermomix, Monsieur Cuisine Connect, KitchenAid
- Long-lasting, tear-resistant materials
If you're looking for a compatible and cost-effective cleaning brush kit, you're in the right place.
With our cleaning brushes you can clean even those hard-to-reach parts of your food processor easily and thoroughly. This ensures that your equipment is always clean and hygienic.
Our brushes are made from high-quality, food-safe materials that are not only durable but also robust. The firm but gentle bristles remove even stubborn residues without scratching your food processor. The cleverly designed handles sits comfortably in your hand, ensuring easy use of the brushes.
Invest in the care of your food processor with our washing-up brushes and experience an effortless cleaning routine for a flawless cooking experience every time.
Suitable for all conventional kitchen machines / e.g. compatible with:
- Thermomix, KitchenAid, Monsieur Cuisine Connect, NutriBullet Mixer, Ninja Food Processor und AEG / Bosch / Braun / Kenwood / Klarstein / Magimix / Moulinex / Philips / Siemens / Silvercrest / Smeg kitchen machines
| Diameter - Blade Brush: | 1.2 cm |
|---|---|
| Brand: | vhbw |
| Material: | nylon / plastic |
| Colour: | white / green |
| Weight: | 100 g |
| Dimensions (L x W x H): | 26.0 x 14.0 x 7.4 cm |
| Diameter - Cleaning Brush: | 7 cm |
| Length - Mixing Bowl Brush: | 18 cm |
| Special Features - Knife Brush: | With flexible wire core |
| Length - Blade Brush: | 20.5 cm |
| Special Features - Mixing Bowl Brush: | Curved with brush tip |
| Bristle Length - Mixing Bowl Brush: | 1.3 cm |
| Length - Cleaning Brush: | 26 cm |
| Content of delivery: |
|
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com