Charger suitable for Würth, AEG, Milwaukee, Atlas Copco Power Tool Batteries etc. - Li-Ion, 1.5A
£25.55
Prices include VAT , plus Shipping
- Ensures fast and reliable charging
- Full functionality and compatibility with your Würth, AEG, Milwaukee, Atlas Copco power tool battery
- Well-constructed for durability
If you're looking for a compatible and cost-effective power adapter, you're in the right place.
Our mains adapter is the perfect accessory for all those who own battery-operated tools. With this charger you can charge your batteries quickly and easily, allowing you to keep your tools ready for use. It is compact and light-weight, meaning it is easy to transport and and is ideal for using on a construction site or in your workshop. In addition the replacement charger is robust, ensuring a long service-life .
With this charger you can charge your 14.4 V power tool batteries conveniently. The spare charger has overheating, overcharging and short-circuit protection, guaranteeing safe charging.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 156 g |
| Dimensions (L x W x H): | 12.7 x 10.5 x 4.9 cm |
| Frequency: | 50/60 Hz |
| Output voltage: | 14.4 V / 1.5 A |
| Output DC: | 14.4 V / 1.5 A |
| Number of battery slots: | 1 |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- AEG BBM 14 STX
- AEG BBM 14 STX-R
- AEG BBS 14 KX RAPTOR
- AEG BBS 14 X
- AEG BBS 14 X RAPTOR
- AEG BDSE 14 STX
- AEG BDSE 14 T Super
- AEG BDSE 14.4 T Super Torque
- AEG BS2E 14.4 T
- AEG BS 14 C
- AEG BS 14 X
- AEG BS14C
- AEG BS14X
- AEG BSB 14 G
- AEG BSB 14 STX
- AEG BSB 14 STX-R
- AEG BSB 14 STXN
- AEG BSB 14G
- AEG BSS 14
- AEG FL14
- AEG FL 14
- AEG GBS 14.4V
- AEG SB2E 14 STX
- AEG SB2E 14.4 T Super Torque
- Atlas Copco B14.4
- Atlas Copco BF14.4
- Atlas Copco BX14.4
- Atlas Copco BXL14.4
- Atlas Copco BXS14.4
- Atlas Copco MX14.4
- Atlas Copco MXS14.4
- Milwaukee LokTor P 14.4 TX
- Milwaukee LokTor P 14.4 TXC
- Milwaukee LokTor PDD 14.4 X
- Milwaukee LokTor S 14.4 TX
- Milwaukee LokTor S 14.4 TXC
- Milwaukee PAS 14.4 Power Plus
- Milwaukee PCG 14.4
- Milwaukee PES 14.4 T
- Milwaukee PIW 14.4 HEX
- Milwaukee PIW 14.4 SD
- Milwaukee PJX 14.4 Power Plus
- Milwaukee PLD 14.4 X
- Milwaukee PN 14.4 Power Plus
- Milwaukee PPS14.4 Power Plus
- Milwaukee PSG 14.4 Power Plus
- Milwaukee PSM 14.4 Power Plus
- Würth 14.4 V SD-LI14.4V Lithium-Ion
- Würth Master SD 14.4
Login
18 September 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com