Charger suitable for Worx, Rockwell W125.1 Power Tool Batteries etc. - Li-Ion, 1.5A
£27.28
Prices include VAT , plus Shipping
- Ensures fast and reliable charging
- Full functionality and compatibility with your Worx, Rockwell power tool battery
- Well-constructed for durability
If you're looking for a compatible and cost-effective power adapter, you're in the right place.
Our mains adapter is the perfect accessory for all those who own battery-operated tools. With this charger you can charge your batteries quickly and easily, allowing you to keep your tools ready for use. It is compact and light-weight, meaning it is easy to transport and and is ideal for using on a construction site or in your workshop. In addition the replacement charger is robust, ensuring a long service-life .
With this charger you can charge your 10.8 V / 12 V power tool batteries conveniently. The spare charger has overheating, overcharging and short-circuit protection, guaranteeing safe charging.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 175 g |
| Dimensions (L x W x H): | 8.7 x 8.5 x 4.9 cm |
| Frequency: | 50/60 Hz |
| Output voltage: | 12.6 V / 1.5 A |
| Output DC: | 12.6 V / 1.5 A |
| Number of battery slots: | 1 |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Rockwell KRGRT-PN-7734031
- Rockwell RK2510K
- Rockwell RK2510K2
- Rockwell RK2515K2
- Rockwell RK2516K
- Worx W125.1
- Worx W125.3
- Worx W125.4
- Worx W125.5
- Worx W125.M
- Worx WU288
- Worx WX125
- Worx WX125.1
- Worx WX125.3
- Worx WX125.3 D-Lite
- Worx WX125.4
- Worx WX125.5
- Worx WX125.6
- Worx WX125.7
- Worx WX125.M
- Worx WX126
- Worx WX128.2
- Worx WX283
- Worx WX283.3
- Worx WX284
- Worx WX382
- Worx WX382.2
- Worx WX382.3
- Worx WX382.4
- Worx WX382.7
- Worx WX382.M
- Worx WX382.M1
- Worx WX382.M2
- Worx WX521
- Worx WX521.1
- Worx WX540
- Worx WX540.3
- Worx WX673
- Worx WX673.3
- Worx WX673.M
- Worx WX677
- Worx WX677.7
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com