Charger suitable for Ryobi, AEG BID-1201 Power Tool Batteries etc. - Li-Ion, 1.5A
£25.98
Prices include VAT , plus Shipping
- Ensures fast and reliable charging
- Full functionality and compatibility with your Ryobi, AEG power tool battery
- Well-constructed for durability
If you're looking for a compatible and cost-effective power adapter, you're in the right place.
Our mains adapter is the perfect accessory for all those who own battery-operated tools. With this charger you can charge your batteries quickly and easily, allowing you to keep your tools ready for use. It is compact and light-weight, meaning it is easy to transport and and is ideal for using on a construction site or in your workshop. In addition the replacement charger is robust, ensuring a long service-life .
With this charger you can charge your 10.8 V / 12 V power tool batteries conveniently. The spare charger has overheating, overcharging and short-circuit protection, guaranteeing safe charging.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 206 g |
| Dimensions (L x W x H): | 12.3 x 10.6 x 4.9 cm |
| Frequency: | 50/60 Hz |
| Output voltage: | 12.6 V / 1.5 A |
| Output DC: | 12.6 V / 1.5 A |
| Number of battery slots: | 1 |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- AEG BID-1201
- AEG BS12CA
- AEG CAH120LK
- AEG CD100
- AEG CK212DA CKF-120LM
- AEG CR-1201
- AEG HJP001
- AEG HJP001K
- AEG HJP002
- AEG HP612K
- AEG JG001
- AEG LSD-1201PB
- AEG LSD-1202PB
- Ryobi BID-1201
- Ryobi CAH120LK
- Ryobi CD100
- Ryobi CK212DA
- Ryobi CKF-120LM
- Ryobi CR-1201
- Ryobi CS-1201
- Ryobi HJP001
- Ryobi HJP001K
- Ryobi HJP002
- Ryobi HP612K
- Ryobi JG001
- Ryobi LSD-1201PB
- Ryobi LSD-1202PB
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com