Charger suitable for Ridgid, AEG BLL12C Power Tool Batteries etc. - Li-Ion, 1.5A
£26.85
Prices include VAT , plus Shipping
Get notified by email as soon as the product is back in stock. Don't worry: you won't receive any newsletter emails - just a one-time notification.
- Ensures fast and reliable charging
- Full functionality and compatibility with your Ridgid, AEG power tool battery
- Well-constructed for durability
If you're looking for a compatible and cost-effective power adapter, you're in the right place.
Our mains adapter is the perfect accessory for all those who own battery-operated tools. With this charger you can charge your batteries quickly and easily, allowing you to keep your tools ready for use. It is compact and light-weight, meaning it is easy to transport and and is ideal for using on a construction site or in your workshop. In addition the replacement charger is robust, ensuring a long service-life .
With this charger you can charge your 12 V power tool batteries conveniently. The spare charger has overheating, overcharging and short-circuit protection, guaranteeing safe charging.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 179 g |
| Dimensions (L x W x H): | 8.2 x 8.7 x 4.9 cm |
| Dimensions: | 5.7 x 5.3 x 4.9 mm |
| Operating frequency: | 50-60 Hz |
| Output voltage: | 12.6 V / 1.5 A |
| Output DC: | 12.6 V / 1.5 A |
| Number of battery slots: | 1 |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- AEG BLL12C
- AEG BS12C
- AEG BS12C2
- AEG BSS12C
- AEG BWS12
- AEG BWS12CBWS
- Ridgid Jobmax
- Ridgid R8223400
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com