Charger suitable for Prophete, Kreidler, Zündapp, Curtis Li-Ion E-Bike Battery etc. - 36 V, XLR, 2.0 A
£20.40
Prices include VAT , plus Shipping
- Safe, continuous charging - 2.0 A
- Full functionality and compatibility with your Prophete Ebike battery etc.
- Optimises the battery lifespan
If you're looking for a compatible and cost-effective charger, you're in the right place. It ensures that your e-bike is charged quickly and reliably. So you're always ready for your next ride.
This power cable is equipped with powerful technology, which charges your e-bike battery in the shortest possible time. This shortens the charging time and extends your cycling distance. Our e-bike charger has been designed for long-term use and has an impressively robust, durable construction.
In addition, this replacement charger is easy to use. Simply plug it into the socket and connect it to your e-bike battery. With its slim and compact design, this e-bike power supply is easy to transport.
So why not order today and make sure your e-bike is always ready for action.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | black |
| Weight: | 321 g |
| Dimensions (L x W x H): | 16.1 x 9.2 x 4.6 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Connectors: | 1x XLR male plug (3 pins) |
| Operating frequency: | 50-60 Hz |
| Mains adapter input: | 100-240 V |
| Output DC: | 42 V / 2.0 A |
| Power: | 84 W |
| Cable length to battery/device: | 85 cm |
| Cable length to plug: | 150 cm |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Aldi
- Alu-Rex
- Curtis Alu-City
- Hansa Alu-City
- Kreidler Vitality
- Lidl
- MiFa
- Navigator Navigator 1.5
- Navigator Navigator 3
- Navigator Navigator Compact Urban
- Ortler Alley Caravan 20
- Ortler Alley Caravan Light 20
- Ortler Garda
- Ortler Graz
- Prophete
- Prophete Alu-City
- Prophete Alu-City Comfort
- Prophete Alu-City Comfort Plus
- Prophete Alu-City Didi-Thurau-Edt
- Prophete Alu-City Geniesser e8.3
- Prophete Alu-City Geniesser e8.4
- Prophete Alu-City Geniesser e8.6
- Prophete Alu Trecking
- Prophete Modell 2014 52384
- Prophete Modell 2014 52394
- Prophete Modell 2014 52454
- Prophete Modell 2015 52385
- Prophete Modell 2015 52395
- Prophete Modell 2015 52455
- Prophete Modell 2016 52386-0111
- Prophete Modell 2016 52396-0111
- Prophete Modell 2016 52406-0111)
- Prophete Modell 2016 52456-0111
- Prophete Modell 2016 52466-0111
- Prophete Modell 2017 52387-0111
- Prophete Modell 2017 52397-0111
- Prophete Modell 2017 52407-0111
- Prophete Modell 2017 52457-0111
- Prophete Modell 2017 52467-0111
- Prophete Modell 2017 52567-0111
- Prophete Modell 2017 52667-0111
- Prophete SDI-3610C
- Prophete SDI-3611C
- Samsung 10ICR19/65-4
- Samsung SDI-3610C
- Samsung SDI-3611C
- Samsung SDI-3612B
- Samsung SDI Side-Click 36V
- Zündapp Alu City Green 3.0
- Zündapp SDI-3610C
- smartEC Camp-20D
- smartEC Camp-20E
Login
29 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
Einfach super! Geguckt, bestellt, bezahlt, geliefert. Einwandfrei. Rücknahme verlief auch unkompliziert. Freundlicher, hilfsbereiter Service.Immer wieder👍👍👍
18 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
14 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
7 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
Hat alles geklappt und funktioniert
24 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
17 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
24 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
Ja, war ja nun kein besonders teures Produkt, aber im Vergleich zu den Preisaufrufen für die Originalladegeräte: Genial!!
Gerät funktioniert einwandfrei, sehr guter Preis, schnellste Lieferung.
4 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
Es ist ein Ladegerät für ein Hansa E-Bike.
Schön ist, das es klein ist.
Allerdings wird es heiß nach einiger Zeit
13 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
19 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com