Charger suitable for Powakaddy FW3 Trolley Caddy
£36.38
Prices include VAT , plus Shipping
- Safe, continuous charging of your golf caddy's battery
- Full functionality and compatibility with your Powakaddy electric caddy
- Manufactured with precision
If you're looking for a compatible and cost-effective charger, you're in the right place.
Whether your original charger is lost or defective or you simply need an extra charger, this quick charger is the perfect solution for you. With this high-quality charger, your motor caddy is always ready for use. Our powerful technology ensures fast and efficient charging so you can use your electric trolley without interruption.
The precision-design ensures a secure and stable connection during charging. Loose connections or intermittent charging are a thing of the past - our fast charger is designed to reliably charge your motorised caddy and ensure long-lasting performance.
With a total length of 178 cm the cable offers great flexibility and allows you to connect your golf trolley to even the most hard-to-reach sockets.
Experience the future of fast and effortless charging for your golf caddy. Order our premium charger today, trust in exceptional quality and reliability and experience outstanding performance and convenience with every charge.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 345 g |
| Dimensions (L x W x H): | 17 x 8 x 3.5 cm |
| Connectors: | 1x EU-plug (straight), 1x 3 pin plug |
| Operating frequency: | 50-60 Hz |
| Cable length: | 178 cm |
| Mains adapter input: | 100 - 240 V, 3.5 A |
| Output voltage: | 16.8 V / 3 A |
| Output current: | max. 3 A |
| Output DC: | 16.8 V / 3 A |
| Polarity: | red = +, black = –, yellow = protective contact (earth / ground) |
| Power: | 50,4 W |
| Cable length to battery/device: | 67 cm |
| Cable length to plug: | 91 cm |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Powakaddy 4S8P
- Powakaddy C2
- Powakaddy C2i
- Powakaddy FW2
- Powakaddy FW3
- Powakaddy FW5
- Powakaddy FW7
- Powakaddy FW7s
- Powakaddy PK3583
- Powakaddy PK3785
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
Documents available soon.
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com