Charger suitable for Hilti SB12 Power Tool Batteries - NiMH, 1.5A
£26.85
Prices include VAT , plus Shipping
- Ensures fast and reliable charging
- Full functionality and compatibility with your Hilti power tool battery
- Well-constructed for durability
If you're looking for a compatible and cost-effective power adapter, you're in the right place.
Our mains adapter is the perfect accessory for all those who own battery-operated tools. With this charger you can charge your batteries quickly and easily, allowing you to keep your tools ready for use. It is compact and light-weight, meaning it is easy to transport and and is ideal for using on a construction site or in your workshop. In addition the replacement charger is robust, ensuring a long service-life .
With this charger you can charge your 12 V power tool batteries conveniently. The spare charger has overheating, overcharging and short-circuit protection, guaranteeing safe charging.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 159 g |
| Dimensions (L x W x H): | 14.7 x 8 x 4.8 cm |
| Dimensions: | 5 x 4.7 x 3.4 mm |
| Operating frequency: | 50-60 Hz |
| Output voltage: | 12 V / 1.5 A |
| Output DC: | 12 V / 1.5 A |
| Number of battery slots: | 1 |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Hilti BD2000
- Hilti SB10
- Hilti SB12
- Hilti SF100
- Hilti SF100A
- Hilti SF120-A
- Hilti SF121-A
- Hilti SFB105
- Hilti SFB125
- Hilti SFL12
- Hilti SFL 12/15 Flashlight
- Hilti SID 121-A
Login
22 September 2024
Reviewed at Trusted Shops
Nicht das richtige
9 May 2018
Reviewed at Trusted Shops
Preis Leistung I.O.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com