Charger suitable for Hilti SB12 Power Tool Batteries - Ni-Cd, NiMH
£25.12
Prices include VAT , plus Shipping
- Ensures fast and reliable charging
- Full functionality and compatibility with your Hilti power tool battery
- Well-constructed for durability
If you're looking for a compatible and cost-effective power adapter, you're in the right place.
Our mains adapter is the perfect accessory for all those who own battery-operated tools. With this charger you can charge your batteries quickly and easily, allowing you to keep your tools ready for use. It is compact and light-weight, meaning it is easy to transport and and is ideal for using on a construction site or in your workshop. In addition the replacement charger is robust, ensuring a long service-life .
With this charger you can charge your 27V power tool batteries conveniently. The spare charger has overheating, overcharging and short-circuit protection, guaranteeing safe charging.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | black |
| Weight: | 159 g |
| Dimensions (L x W x H): | 15.4 x 6.6 x 5 cm |
| Technology: | NiMH |
| Connectors: | 1x Euro-plug (90° angle) |
| Operating frequency: | 50-60 Hz |
| Mains adapter input: | 100 - 240 V |
| Output voltage: | 27 V / 1.5 A |
| Output current: | max. 1.5 A |
| Length (not extended): | 88 cm |
| Output DC: | 27 V / 1.5 A |
| Number of battery slots: | 1 |
| Cable cross-section: | 20AWG |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Hilti BD2000
- Hilti SB10
- Hilti SB12
- Hilti SF100
- Hilti SF100A
- Hilti SF120-A
- Hilti SF121
- Hilti SF121-A
- Hilti SF150
- Hilti SF150-A
- Hilti SF150A
- Hilti SF151
- Hilti SF151-A
- Hilti SF151A
- Hilti SF180
- Hilti SF180-A
- Hilti SF180A
- Hilti SF4000
- Hilti SF4000-A
- Hilti SF4000A
- Hilti SFH151
- Hilti SFH 151-A
- Hilti SFH181
- Hilti SFH181-A
- Hilti SFH181A
- Hilti SFL-18
- Hilti SFL 12/15 Flashlight
- Hilti SFL18
- Hilti SID121
- Hilti TCD12
Login
11 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
Da mein original Ladegerät von Hilti nicht mehr funktioniert, bin ich mit diesem Ladegerät gerettet worden.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com