Charger suitable for ELU, Dewalt, Black & Decker CD231K Power Tool Batteries etc. - Ni-Cd, NiMH
£24.25
Prices include VAT , plus Shipping
- Ensures fast and reliable charging
- Full functionality and compatibility with your ELU, Dewalt, Black & Decker power tool battery
- Well-constructed for durability
If you're looking for a compatible and cost-effective power adapter, you're in the right place.
Our mains adapter is the perfect accessory for all those who own battery-operated tools. With this charger you can charge your batteries quickly and easily, allowing you to keep your tools ready for use. It is compact and light-weight, meaning it is easy to transport and and is ideal for using on a construction site or in your workshop. In addition the replacement charger is robust, ensuring a long service-life .
With this charger you can charge your 7.2 V / 9.6 V / 10.8 V / 14.4 V / 18 V / 15.6V / 1.2 V power tool batteries conveniently. The spare charger has overheating, overcharging and short-circuit protection, guaranteeing safe charging.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 173 g |
| Dimensions (L x W x H): | 13.6 x 10.2 x 4.9 cm |
| Mains adapter input: | 100 - 240 V |
| Output voltage: | 1.2 V / 1 A |
| Output current: | max. 1 A |
| Output DC: | 1.2 V / 1 A |
| Number of battery slots: | 1 |
| LED charging indicator: | included |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Black & Decker CD231
- Black & Decker CD231K
- Black & Decker CD231P8
- Black & Decker CD960K
- Black & Decker CD961
- Black & Decker CD9600
- Black & Decker CD9600K
- Black & Decker CD9600K-2
- Black & Decker CD9602
- Black & Decker CD9602K
- Black & Decker CD9602SB
- Black & Decker FS96
- Black & Decker FS432
- Black & Decker FS9661FK
- Black & Decker FSL96
- Black & Decker HM9600
- Black & Decker HP96K
- Black & Decker HP131
- Black & Decker HP131K-2
- Black & Decker HP 131K-2
- Black & Decker HP231
- Black & Decker HP9060
- Black & Decker HP9096K
- Black & Decker KC96CE
- Black & Decker KC2000FK
- Black & Decker PS310
- Black & Decker PS320
- Black & Decker PS3200
- Black & Decker PS3300
- Black & Decker PS3350
- Black & Decker PS3350K
- Black & Decker PS9600
- Black & Decker Q115
- Black & Decker SX2000
- Black & Decker TV230
- Dewalt DC750KA
- Dewalt DC855KA
- Dewalt DW050
- Dewalt DW050K
- Dewalt DW902
- Dewalt DW926
- Dewalt DW926K
- Dewalt DW926K-2
- Dewalt DW955
- Dewalt DW955K
- Dewalt DW955K-2
- ELU BSA 21
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com