Charger suitable for Dewalt DCR016 Power Tool Batteries - Li-Ion
£23.38
Prices include VAT , plus Shipping
- Ensures fast and reliable charging
- Full functionality and compatibility with your Dewalt power tool battery
- Well-constructed for durability
If you're looking for a compatible and cost-effective power adapter, you're in the right place.
Our mains adapter is the perfect accessory for all those who own battery-operated tools. With this charger you can charge your batteries quickly and easily, allowing you to keep your tools ready for use. It is compact and light-weight, meaning it is easy to transport and and is ideal for using on a construction site or in your workshop. In addition the replacement charger is robust, ensuring a long service-life .
With this charger you can charge your 16.8 V power tool batteries conveniently. The spare charger has overheating, overcharging and short-circuit protection, guaranteeing safe charging.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 148 g |
| Dimensions (L x W x H): | 13.3 x 8.7 x 4.9 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Connectors: | 1x Euro-plug (90° angle) |
| Operating frequency: | 50-60 Hz |
| Output voltage: | 14.4 V |
| Length (not extended): | 91 cm |
| Output DC: | 14.4 V |
| Number of battery slots: | 1 |
| Cable cross-section: | 20AWG |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Dewalt DCB090
- Dewalt DCD720
- Dewalt DCD720C1
- Dewalt DCD720N
- Dewalt DCD730
- Dewalt DCD730C
- Dewalt DCD730C2
- Dewalt DCD730L
- Dewalt DCD730L2
- Dewalt DCD730M2
- Dewalt DCD731
- Dewalt DCD732
- Dewalt DCD732D2
- Dewalt DCD732M2
- Dewalt DCD732P2
- Dewalt DCD733
- Dewalt DCD733C2
- Dewalt DCD734
- Dewalt DCD734C2
- Dewalt DCD735
- Dewalt DCD735C
- Dewalt DCD735C2
- Dewalt DCD735L
- Dewalt DCD735L2
- Dewalt DCD735M2
- Dewalt DCD735N
- Dewalt DCD737
- Dewalt DCD737D2
- Dewalt DCD737M2
- Dewalt DCD737P2
- Dewalt DCD931
- Dewalt DCD931L2
- Dewalt DCD931M2
- Dewalt DCD932
- Dewalt DCD932M2
- Dewalt DCD932P2
- Dewalt DCD936
- Dewalt DCD936L2
- Dewalt DCD937
- Dewalt DCD937M2
- Dewalt DCD937P2
- Dewalt DCF621
- Dewalt DCF621D2
- Dewalt DCF621D2K
- Dewalt DCF621N
- Dewalt DCF621P2K
- Dewalt DCF825
- Dewalt DCF825M2
- Dewalt DCF825N
- Dewalt DCF830
- Dewalt DCF830M2
- Dewalt DCF830N
- Dewalt DCF835
- Dewalt DCF835C2
- Dewalt DCF835L2
- Dewalt DCF836
- Dewalt DCF836D2
- Dewalt DCF836M2
- Dewalt DCF836N
- Dewalt DCG422M2
- Dewalt DCG422N
- Dewalt DCH143
- Dewalt DCH143M2
- Dewalt DCH143N
- Dewalt DCK232C2
- Dewalt DCK235C2
- Dewalt DCK235L2
- Dewalt DCK236C2
- Dewalt DCL030
- Dewalt DCR006
- Dewalt DCR016
- Dewalt DCR016-QW
- Dewalt DCR017
- Dewalt DCR019
- Dewalt DCR019-QW
- Dewalt DCR020
- Dewalt DCR027
- Dewalt DCR027-BD
- Dewalt DCR027-QW
- Dewalt DCS320
- Dewalt DCS320L2
- Dewalt DCS320M2
- Dewalt DCS320N
- Dewalt DCS332
- Dewalt DCS332M2
- Dewalt DCS332N
- Dewalt DCV582
- Dewalt DCV582-QW
- Dewalt DCV584
- Dewalt DCV584L-QW
- Dewalt DWST1-75659-QW
- Dewalt XR Li-Ion 14.4V
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com