Charger suitable for BTI, Berner, Bosch, Dremel Power Tool Batteries etc. - Type 1, Li-Ion, 1.5A
£17.32
Prices include VAT , plus Shipping
- Ensures fast and reliable charging
- Full functionality and compatibility with your BTI, Berner, Bosch, Dremel, Würth power tool battery
- Well-constructed for durability
If you're looking for a compatible and cost-effective power adapter, you're in the right place.
Our mains adapter is the perfect accessory for all those who own battery-operated tools. With this charger you can charge your batteries quickly and easily, allowing you to keep your tools ready for use. It is compact and light-weight, meaning it is easy to transport and and is ideal for using on a construction site or in your workshop. In addition the replacement charger is robust, ensuring a long service-life .
With this charger you can charge your 10.8 V power tool batteries conveniently. The spare charger has overheating, overcharging and short-circuit protection, guaranteeing safe charging.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 173 g |
| Dimensions (L x W x H): | 12.2 x 7.8 x 7.2 cm |
| Operating frequency: | 50-60 Hz |
| Output voltage: | 12.6 V / 1.5 A |
| Output DC: | 12.6 V / 1.5 A |
| Number of battery slots: | 1 |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- BTI A-AL 12 V
- BTI A-BS1 BL 12 V
- BTI A-BS2 12 V
- BTI A-BS FC 12 V
- BTI A-HKS 12 V
- BTI A-S2 12 V
- BTI A-S 12 V
- BTI A-ST 12 V
- BTI A-UM 12V
- BTI A-WKS
- Berner BACP 10.8
- Berner BTI 10.8
- Bosch CLPK30-120
- Bosch CLPK31-120
- Bosch CLPK40-120
- Bosch CLPK41-120
- Bosch CLPK50-120
- Bosch FL10Spit 10.8
- Bosch GDR 10.8 V-LI
- Bosch GDR10.8-LI
- Bosch GLI 10.8 V-LI
- Bosch GLI10.8V-LI
- Bosch GMF 10.8 V-LI
- Bosch GOP 10.8 V
- Bosch GOP 10.8 V-LI
- Bosch GOP10.8V-LI
- Bosch GOP 10.8V-LI
- Bosch GOS 10.8 V-LI
- Bosch GSA 10.8 V-LI
- Bosch GSB 10.8-2-LI
- Bosch GSB 10.8-2-LIH
- Bosch GSC 10.8 V-LI
- Bosch GSR 10.8
- Bosch GSR 10.8 LI
- Bosch GSR 10.8 V-Li
- Bosch GSR 10.8 V-LiQ
- Bosch GSR10.8-2-LI
- Bosch GSR 10.8-2-LI
- Bosch GSR 10.8-LI
- Bosch GSR10.8LI
- Bosch GUS 10.8 V-LI
- Bosch GWB 10.8 V-LI
- Bosch GWB 10.8-LI
- Bosch GWI 10.8 V-Li
- Bosch GWI10.8V-LI
- Bosch PMF 10.8 LI
- Bosch PS10-2
- Bosch PS10-2A
- Bosch PS20-2
- Bosch PS20-2A
- Bosch PS21-2A
- Bosch PS30-2A
- Bosch PS31-2A
- Bosch PS40
- Bosch PS40-2
- Bosch PS40-2A
- Bosch PS41-2A
- Bosch PS50-2A
- Bosch PS50-2B
- Bosch PS70-2A
- Bosch PSM 10.8 LI
- Bosch PSR 10.8 Li-2
- Dremel 8200
- Dremel 8200 Multi Max
- Dremel 8220
- Dremel 8300
- Dremel 8300 Multi Max
- Würth 0700996210
Login
10 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
Einfach top Leistung.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com