Charger suitable for Bosch GDR 14.4 V-LI Power Tool Batteries - Li-Ion, 1.5A
£24.68
Prices include VAT , plus Shipping
- Ensures fast and reliable charging
- Full functionality and compatibility with your Bosch power tool battery
- Well-constructed for durability
If you're looking for a compatible and cost-effective power adapter, you're in the right place.
Our mains adapter is the perfect accessory for all those who own battery-operated tools. With this charger you can charge your batteries quickly and easily, allowing you to keep your tools ready for use. It is compact and light-weight, meaning it is easy to transport and and is ideal for using on a construction site or in your workshop. In addition the replacement charger is robust, ensuring a long service-life .
With this charger you can charge your 14.4 V power tool batteries conveniently. The spare charger has overheating, overcharging and short-circuit protection, guaranteeing safe charging.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 163 g |
| Dimensions (L x W x H): | 11.6 x 8.7 x 5 cm |
| Dimensions: | 5.6 x 7 x 3 mm |
| Operating frequency: | 50-60 Hz |
| Output voltage: | 16.8 V / 1.5 A |
| Output DC: | 16.8 V / 1.5 A |
| Number of battery slots: | 1 |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Bosch 3601H61T10
- Bosch 25614
- Bosch 26614
- Bosch 26614-01
- Bosch 36614-02
- Bosch 37614
- Bosch 37614-01
- Bosch DDB180-02
- Bosch GDR 14.4 V-LI
- Bosch GDR 14.4 V-LI MF
- Bosch GDR 14.4 V-LIN
- Bosch GDR 14.4V-LIMF
- Bosch GDR 1080-LI
- Bosch GDR 1440-LI
- Bosch GDS 14.4 V-LI
- Bosch GDS 14.4 V-LIN
- Bosch GHO 14.4 V-LI
- Bosch GSB 14.4 VE-2-LI
- Bosch GSB 14.4 VE-2-LIN
- Bosch GSB 14.4-2-LI
- Bosch GSR 14.4 V-LI
- Bosch GSR 14.4 V-LIN
- Bosch GSR 14.4 V-LIN2
- Bosch GSR 14.4 VE-2-LI
- Bosch GSR 14.4-2-LI
- Bosch GSR 1080-LI
- Bosch GSR 1440-LI
- Bosch HDB180-02
- Bosch PB360S
- Bosch TSR 1080-LI
- Bosch TSR 1440-LI
Login
21 February 2019
Reviewed at Trusted Shops
Perfecto.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com