Charger suitable for Black & Decker Versapak VP100 Power Tool Batteries - Ni-Cd, NiMH
£19.92
Prices include VAT , plus Shipping
- Ensures fast and reliable charging
- Full functionality and compatibility with your Black & Decker power tool battery
- Well-constructed for durability
If you're looking for a compatible and cost-effective power adapter, you're in the right place.
Our mains adapter is the perfect accessory for all those who own battery-operated tools. With this charger you can charge your batteries quickly and easily, allowing you to keep your tools ready for use. It is compact and light-weight, meaning it is easy to transport and and is ideal for using on a construction site or in your workshop. In addition the replacement charger is robust, ensuring a long service-life .
With this charger you can charge your 3.6 V power tool batteries conveniently. The spare charger has overheating, overcharging and short-circuit protection, guaranteeing safe charging. You can also use this charging cable to charge up to 2 batteries at the same time.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 328 g |
| Dimensions (L x W x H): | 11.5 x 10.2 x 7.4 cm |
| Dimensions: | 10 x 7.4 x 6.1 mm |
| Mains adapter input: | 110-240 V |
| Output voltage: | 3.6 V |
| Output DC: | 3.6 V |
| Number of battery slots: | 2 |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Black & Decker S100
- Black & Decker S110
- Black & Decker Versapak VP100
- Black & Decker Versapak VP110
- Black & Decker Versapak VP130
- Black & Decker Versapak VP130K
- Black & Decker Versapak VP215-A T1
- Black & Decker Versapak VP230
- Black & Decker Versapak VP321
- Black & Decker Versapak VP368
- Black & Decker Versapak VP510
- Black & Decker Versapak VP600
- Black & Decker Versapak VP650
- Black & Decker Versapak VP660
- Black & Decker Versapak VP940
- Black & Decker Versapak VP1800-A T1
- Black & Decker Versapak VP2000
- Black & Decker Versapak VP3621
- Black & Decker Versapak VP4000
- Black & Decker Versapak VP4100
- Black & Decker Versapak VP4200
- Black & Decker Versapak VP4300
- Black & Decker Versapak VP7221
- Black & Decker Versapak VP7221C
- Black & Decker Versapak VP7251
- Black & Decker Versapak VP7251C
Login
31 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
26 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
8 May 2020
Reviewed at Trusted Shops
The charging is not too fast as I would like, but it works.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com