Charger suitable for AEG BS18G Power Tool Batteries - Li-Ion
£29.02
Prices include VAT , plus Shipping
- Ensures fast and reliable charging
- Full functionality and compatibility with your AEG power tool battery
- Well-constructed for durability
If you're looking for a compatible and cost-effective power adapter, you're in the right place.
Our mains adapter is the perfect accessory for all those who own battery-operated tools. With this charger you can charge your batteries quickly and easily, allowing you to keep your tools ready for use. It is compact and light-weight, meaning it is easy to transport and and is ideal for using on a construction site or in your workshop. In addition the replacement charger is robust, ensuring a long service-life .
With this charger you can charge your 18 V power tool batteries conveniently. The spare charger has overheating, overcharging and short-circuit protection, guaranteeing safe charging.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 151 g |
| Dimensions (L x W x H): | 14.2 x 10.7 x 4.9 cm |
| Mains adapter input: | 100 - 240 V |
| Output voltage: | 18 V / 1.5 A |
| Output current: | max. 1.5 A |
| Output DC: | 18 V / 1.5 A |
| Number of battery slots: | 1 |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- AEG BFL 18
- AEG BHO 18
- AEG BKS 18
- AEG BMS 18C
- AEG BS 18C
- AEG BS18G
- AEG BS 18G
- AEG BSB 18
- AEG BSB 18 G
- AEG BSB 18 LI
- AEG BSB 18 STX
- AEG BSB18G
- AEG BSS 18C
- AEG BST 18X
- AEG BUS 18
- AEG BUS 18 X
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com