Charger replaces Miele LG01/01, 11681701, 11015473, 11015470 for Miele Handheld, Cordless Vacuum Cleaner
£19.37
Prices include VAT , plus Shipping
- Safe, continuous charging of the battery in your cleaner
- Full functionality and compatibility with your Miele handheld vacuum cleaner, cordless vacuum cleaner
- Manufactured with precision
- Replaces Miele 11015470, 11015473, 11681701, LG01/01, LG02/01
If you're looking for a compatible and cost-effective charger, you're in the right place.
Whether your original charger is lost or defective or you simply need an extra charger, this quick charger is the perfect solution for you. With this high-quality charger, your battery-powered vacuum cleaner is always ready for use. Our powerful technology ensures fast and efficient charging so you can use your vacuum cleaner without interruption.
The precision-design ensures a secure and stable connection during charging. Loose connections or intermittent charging are a thing of the past - our fast charger is designed to reliably charge your handheld vacuum cleaner and ensure long-lasting performance.
With a total length of 170 cm the cable offers great flexibility and allows you to connect your device to even the most hard-to-reach sockets.
Experience the future of fast and effortless charging for your handheld vacuum cleaner. Order our premium charger today, trust in exceptional quality and reliability and experience outstanding performance and convenience with every charge.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | black |
| Weight: | 111 g |
| Dimensions (L x W x H): | 8.8 x 6.8 x 4.3 cm |
| Operating frequency: | 50-60 Hz |
| Cable length: | 170 cm |
| Mains adapter input: | 100 - 240 V, 0.8 A |
| Output voltage: | 30 V / 0.7 A |
| Output current: | max. 0.7 A |
| Output DC: | 30 V / 0.7 A |
| Power: | 21 W |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Miele Duroflex HX1
- Miele Triflex HX1
- Miele Triflex HX2
- Miele 11015470
- Miele 11015473
- Miele 11681701
- Miele LG01/01
- Miele LG02/01
Login
3 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
21 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
Lieferung erfolgte super schnell. Ware war top. Es hat alles super geklappt. Danke sehr guter Service bitte weiter so.
18 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
28 September 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
3 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
Bin sehr zufrieden. Schnelle Lieferung.
Preis stimmt auch.
30 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
Die Lieferung war pünktlich und war techn. in Ordnung.Das Peodukt ist empfehlenswert
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com