Charger replaces Metabo LC 40 for Metabo Power Tool Batteries - Ni-Cd, NiMH, 1.0A
£24.25
Prices include VAT , plus Shipping
- Ensures fast and reliable charging
- Full functionality and compatibility with your Metabo power tool battery
- Well-constructed for durability
- Replaces Metabo LC 40
If you're looking for a compatible and cost-effective power adapter, you're in the right place.
Our mains adapter is the perfect accessory for all those who own battery-operated tools. With this charger you can charge your batteries quickly and easily, allowing you to keep your tools ready for use. It is compact and light-weight, meaning it is easy to transport and and is ideal for using on a construction site or in your workshop. In addition the replacement charger is robust, ensuring a long service-life .
With this charger you can charge your 7.2 V / 9.6 V / 10.8 V / 12 V / 14.4 V / 18 V / 1.2 V power tool batteries conveniently. The spare charger has overheating, overcharging and short-circuit protection, guaranteeing safe charging.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 190 g |
| Dimensions (L x W x H): | 15.5 x 10.6 x 5.3 cm |
| Frequency: | 50/60 Hz |
| Output voltage: | 1.2 V / 1.0 A |
| Output DC: | 1.2 V / 1.0 A |
| Number of battery slots: | 1 |
| LED charge status indicator: | included |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Metabo BS 12 SP
- Metabo BS 15.6 plus
- Metabo BSP9.6
- Metabo BSP18
- Metabo BST 9.6
- Metabo BST9.6
- Metabo BST 15.6
- Metabo BST 15.6 Plus
- Metabo BST18
- Metabo BSZ9.6
- Metabo BSZ9.6 Air cooled
- Metabo BSZ9.6Impuls
- Metabo BSZ 12
- Metabo BSZ 12 Impuls
- Metabo BSZ 12 Li
- Metabo BSZ 12 Premium
- Metabo BSZ 14.4
- Metabo BSZ 14.4 Impuls
- Metabo BSZ18
- Metabo BSZ 18
- Metabo BSZ 18 Impuls
- Metabo BSZ18 Impuls
- Metabo BSZ18 Impuls Li
- Metabo BSZ 18 Impuls Li Power
- Metabo BZ9.6SP Impuls
- Metabo BZ 12 SP
- Metabo KSA9.6
- Metabo KSAP 18
- Metabo KSAP18Li
- Metabo MLA 18
- Metabo SB9.6
- Metabo SBP9.6
- Metabo SBT9.6
- Metabo SBZ 14.4 Impuls
- Metabo SBZ14.4 Impuls
- Metabo SSP 12
- Metabo SSSP12
- Metabo ULA 9.6
- Metabo ULA 9.6-18
- Metabo ULA9.6-18
- Metabo LC 40
Login
8 March 2020
Reviewed at Trusted Shops
?adowarka jest ok.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com