Charger replaces Kress KA3710, KA0202 for Kress Battery-Powered Robot Lawn Mower
£77.97
Prices include VAT , plus Shipping
- Safe, continuous charging of your automatic lawn mower's battery
- Full functionality and compatibility with your Kress, Worx grass cutter
- Manufactured with precision
- Replaces Kress KA0202, KA3710 / Worx WA3775, WA3751, WA3762
If you're looking for a compatible and cost-effective charger, you're in the right place.
Whether your original charger is lost or defective, or you simply need an extra charger, this quick charger is the perfect solution for you. With this high-quality charger, your lawn mower is always ready for use. Our powerful technology ensures fast and efficient charging so you can use your lawn trimmer without interruption.
The precision-design ensures a secure and stable connection during charging. Loose connections or intermittent charging are a thing of the past - our fast charger is designed to reliably charge your battery-operated grass cutter and ensure long-lasting performance.
Experience the future of fast and effortless charging for your lawn mower. Order our premium charger today, trust in outstanding quality and reliability and experience exceptional performance and convenience with every charge.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 371 g |
| Dimensions (L x W x H): | 18 x 10.5 x 4.6 cm |
| Mains adapter input: | 100-240 V, 0.8 A |
| Output voltage: | 20 V / 3 A |
| Output current: | max. 3 A |
| Output DC: | 20 V / 3 A |
| Power: | 60 W |
| Cable length to battery/device: | 33 cm |
| Cable length to plug: | 88 cm |
| Plug type: | Type C (CEE 7/17) ‘Contour plug’ |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Kress Mission KR112
- Kress Mission KR113
- Kress Mission KR122E
- Kress Mission KR123E
- Worx Landroid L1000
- Worx Landroid L1500
- Worx Landroid L2000
- Worx Landroid M500
- Worx Landroid M700
- Worx Landroid M1000
- Worx Landroid M1500
- Worx Landroid M2000
- Worx Landroid S300
- Worx Landroid S500i
- Worx Landroid S700i
- Worx Landroid WR143E
- Worx Landroid WR147E
- Worx Landroid WR147E.1
- Worx Landroid WR153E
- Worx Landroid WR155E
- Kress KA0202
- Kress KA3710
- Worx WA3751
- Worx WA3762
- Worx WA3775
Login
26 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
Wird wohl passen. Optisch sehr gut.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com