Charger replaces HP1202L3, ACK4201, C060L1001 for Bosch Li-Ion E-Bike Battery etc. - 36 V, Round Plug, 1.35 A
£17.32
Prices include VAT , plus Shipping
- Safe, continuous charging - 1.35 A
- Full functionality and compatibility with your Bosch Ebike battery etc.
- Optimises the battery lifespan
- Replaces HP1202L3, ACK4201, C060L1001, SANS SSLC084V42
If you're looking for a compatible and cost-effective charger, you're in the right place. It ensures that your e-bike is charged quickly and reliably. So you're always ready for your next ride.
This power cable is equipped with powerful technology, which charges your e-bike battery in the shortest possible time. This shortens the charging time and extends your cycling distance. Our e-bike charger has been designed for long-term use and has an impressively robust, durable construction.
In addition, this replacement charger is easy to use. Simply plug it into the socket and connect it to your e-bike battery. With its slim and compact design, this e-bike power supply is easy to transport.
So why not order today and make sure your e-bike is always ready for action.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 228 g |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Height: | 4.5 cm |
| Diameter: | 2.1 cm |
| Connectors: | 1x shockproof plug, 1x plug-in connector (round, straight) |
| Frequency: | 50/60 Hz |
| Input voltage: | 100-240 V |
| Output DC: | 42 V / 1.35 A |
| External diameter (plug): | 5.5 mm |
| Internal diameter (plug): | 2.2 mm |
| Power: | 60 W |
| Plug type: | type E,F (CEE 7/7) |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Aldi Prophete Alu Trekking
- Bosch 1000 connect
- Bosch 1100 connect
- Bosch 1200 connect
- Bosch 1300
- Bosch Indego 800
- Bosch Indego 850
- Curtis Phylion
- Cyco Phylion
- Lidl Prophete Alu Trekking
- McKenzie Phylion
- MiFa Phylion
- ACK4201
- C060L1001
- HP1202L3
- SANS SSLC084V42
Login
26 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
Hab zwar erst ein falsches Netzteil bekommen, aber Retour des Päckchens war professionell rückgebucht etc.
"ElektroOpa daumen hoch !!!"
19 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
Hohe Wärmeentwicklung & hörbares Trafobrummen
2 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
15 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
Schnelle Lieferung und guter Preis
5 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
26 July 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
2 July 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
24 February 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
19 February 2024
Reviewed at Trusted Shops
Hat funktioniert und mein Accu vom E Bike aufgeladen😀
10 October 2023
Reviewed at Trusted Shops
Super schnelle Lieferung. E bayk
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com