Charger replaces Giant GLI180A, NC-SSC05GNT, DPS-83CB A for Giant E-Bike Battery
£86.63
Prices include VAT , plus Shipping
- Safe, continuous charging
- Full functionality and compatibility with your Giant Ebike battery
- Optimises the battery lifespan
- Replaces Giant DPS-83CB A, GLI180A, NC-SSC05GNT
If you're looking for a compatible and cost-effective charger, you're in the right place. It ensures that your e-bike is charged quickly and reliably. So you're always ready for your next ride.
This power cable is equipped with powerful technology, which charges your e-bike battery in the shortest possible time. This shortens the charging time and extends your cycling distance. Our e-bike charger has been designed for long-term use and has an impressively robust, durable construction.
In addition, this replacement charger is easy to use. Simply plug it into the socket and connect it to your e-bike battery. With its slim and compact design, this e-bike power supply is easy to transport.
So why not order today and make sure your e-bike is always ready for action.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | black |
| Weight: | 561 g |
| Dimensions (L x W x H): | 20 x 9.5 x 4.4 cm |
| Connectors: | 1x Euro-plug, 1x 3 pin plug |
| Operating frequency: | 50-60 Hz |
| Cable length: | 195 cm |
| Mains adapter input: | 100 - 240 V, 0.8 A |
| Output voltage: | 41.8 V / 4 A |
| Output current: | max. 4 A |
| Output DC: | 41.8 V / 4 A |
| Cable length to battery/device: | 105 cm |
| Cable length to plug: | 93 cm |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Giant Aspiro
- Giant Aspiro Hybrid (2011-2014)
- Giant Dirt E+ Pro 2018 on
- Giant Dirt e+ 2017 on
- Giant Ease E+ 1
- Giant Ease E+ 2
- Giant Ease E+ 3
- Giant Ease Triple X E+ 2
- Giant Entour E+ 1
- Giant Entour E+ 2
- Giant Entour E+ 2018 on
- Giant FastRoad E+ 2018 on
- Giant Fathom E+ 2019 on
- Giant Full E+ 2018 on
- Giant Full E+ SX Pro 2019 on
- Giant LIV Amiti E+ 2017 on
- Giant LIV Prime E+ 2017
- Giant LIV Vall E+ 2018 on
- Giant LIV Vall E+ Pro 2018 on
- Giant Prime E+ 0
- Giant Prime E+ 1
- Giant Prime E+ 2
- Giant Prime E+ 3
- Giant Quick E+ 2017 on
- Giant Road E+ Pro 2017 on
- Giant Triple X E+ 1
- Giant Twist Esprit Power (2011-2016)
- Giant Twist Go Double Power (2011-2016)
- Giant Twist Go Power XLR 5-polig (2011-2016)
- Giant DPS-83CB A
- Giant GLI180A
- Giant NC-SSC05GNT
Login
24 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Leider war die Beschreibung von diesem Akkuladegerät nicht optimal. Sollte dem Original entsprechen, aber passte leider nicht. Die Polung am Produkt ist 3 Stifte und beim Original 5 Stifte und dieses war nicht in der Beschreibung enthalten. Die Reklamation und Rückerstattung ging ohne Probleme , was lobenswert ist .
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com