Charger replaces Black & Decker LCS12 for Black & Decker Power Tool Batteries - Li-Ion, 1.5A
£27.72
Prices include VAT , plus Shipping
- Ensures fast and reliable charging
- Full functionality and compatibility with your Black & Decker power tool battery
- Well-constructed for durability
- Replaces Black & Decker LCS12
If you're looking for a compatible and cost-effective power adapter, you're in the right place.
Our mains adapter is the perfect accessory for all those who own battery-operated tools. With this charger you can charge your batteries quickly and easily, allowing you to keep your tools ready for use. It is compact and light-weight, meaning it is easy to transport and and is ideal for using on a construction site or in your workshop. In addition the replacement charger is robust, ensuring a long service-life .
With this charger you can charge your 12 V power tool batteries conveniently. The spare charger has overheating, overcharging and short-circuit protection, guaranteeing safe charging.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 149 g |
| Dimensions (L x W x H): | 8.7 x 7.1 x 4.9 cm |
| Dimensions: | 4.8 x 5 x 4 mm |
| Frequency: | 50/60 Hz |
| Output voltage: | 12 V / 1.5 A |
| Output DC: | 12 V / 1.5 A |
| Number of battery slots: | 1 |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Black & Decker BDCDMT112
- Black & Decker BL1510
- Black & Decker EGBL108
- Black & Decker EGBL108KB
- Black & Decker GKC108
- Black & Decker HPL10IM
- Black & Decker HPL10RS
- Black & Decker HPL106
- Black & Decker LDX112
- Black & Decker LDX112C
- Black & Decker PSL12
- Black & Decker LCS12
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com