Charger incl. Mains Adapter suitable for Worx WX170 Power Tool Batteries - Li-Ion
£23.21
Prices include VAT , plus Shipping
- Ensures fast and reliable charging
- Full functionality and compatibility with your Worx power tool battery
- Well-constructed for durability
If you're looking for a compatible and cost-effective power adapter, you're in the right place.
Our mains adapter is the perfect accessory for all those who own battery-operated tools. With this charger you can charge your batteries quickly and easily, allowing you to keep your tools ready for use. It is compact and light-weight, meaning it is easy to transport and and is ideal for using on a construction site or in your workshop. In addition the replacement charger is robust, ensuring a long service-life .
With this charger you can charge your 18 V power tool batteries conveniently. The spare charger has overheating, overcharging and short-circuit protection, guaranteeing safe charging.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 155 g |
| Cable length: | 170 cm |
| Operating frequency: | 50-60 Hz |
| Mains adapter input: | 100 - 240 V |
| Output voltage: | 20 V / 0.4 A |
| Output current: | max. 0.4 A |
| Output DC: | 20 V / 0.4 A |
| Number of battery slots: | 1 |
| Cable length to battery/device: | 170 cm |
| LED charge status indicator: | included |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Worx 112968
- Worx RC2804K2
- Worx RD2858K2
- Worx RD2858K2.2
- Worx RD2859K2.1
- Worx RD2865
- Worx RD2871
- Worx RD2872
- Worx RD2873
- Worx RD2874
- Worx RD2890
- Worx RK1806K2
- Worx RK1807K2
- Worx RK1808K2
- Worx RK1809K2
- Worx RK2701K
- Worx RK2800
- Worx RK2800K
- Worx RK2800K2
- Worx RK2810
- Worx RK2810K
- Worx RK2810K2
- Worx RK2812
- Worx RK2812K
- Worx RK2812K2
- Worx RK2852
- Worx RK2852K2
- Worx RK2853
- Worx RK2853K
- Worx RK2853K2
- Worx RK2855K2
- Worx RK2856
- Worx RK2859
- Worx RK2860
- Worx RK2860K2
- Worx RK2863
- Worx RK2863K
- Worx RK2868K2
- Worx RS2314
- Worx RS2323
- Worx RW9161
- Worx RW9351
- Worx RW9351.1
- Worx RW9353
- Worx W9545.4
- Worx WA0167
- Worx WA3511
- Worx WA3512
- Worx WA3512.1
- Worx WA3516
- Worx WA3520
- Worx WA3522
- Worx WA3523
- Worx WA3525
- Worx WA3551
- Worx WA3551.1
- Worx WA3553
- Worx WA3553.2
- Worx WA3556
- Worx WA3572
- Worx WA3575
- Worx WA3575.2
- Worx WA3578
- Worx WA3671
- Worx WG150
- Worx WG151
- Worx WG151.5
- Worx WG151E
- Worx WG151E.5
- Worx WG151s
- Worx WG152
- Worx WG153
- Worx WG154
- Worx WG154.9
- Worx WG155
- Worx WG155.5
- Worx WG155s
- Worx WG156
- Worx WG157
- Worx WG157E
- Worx WG157E.9
- Worx WG160
- Worx WG160.1
- Worx WG163
- Worx WG165
- Worx WG166
- Worx WG170
- Worx WG175
- Worx WG180
- Worx WG251
- Worx WG251.5
- Worx WG251E
- Worx WG255
- Worx WG540
- Worx WG540.5
- Worx WG540E
- Worx WG540E.1
- Worx WG540E.5
- Worx WG891
- Worx WG891E
- Worx WU287
- Worx WU289
- Worx WU381
- Worx WX163
- Worx WX163.1
- Worx WX163.2
- Worx WX163.3
- Worx WX163.M
- Worx WX164
- Worx WX164.3
- Worx WX170
- Worx WX170.2
- Worx WX170.6
- Worx WX368
- Worx WX368.1
- Worx WX371
- Worx WX371.2
- Worx WX502
- Worx WX502.1
- Worx WX548.9
- Worx WX682
- Worx WX682.9
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
Documents available soon.
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com