Car Key Fob Battery replaces LIR2025, VL2020, VL2025 - 20 mAh 3 V Li-Ion
£9.44
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your remote keyless system (RKS)
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Weight: | 2 g |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 20 mAh |
| Voltage: | 3 V |
| Nominal energy: | 0.06 Wh |
| Height: | 0.8 cm |
| Number of cells: | 1 |
| Design: | for soldering |
| Diameter: | 2 cm |
| Type/Shape: | VL2020 / LIR2025 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- BMW 1er E82
- BMW 1er E87
- BMW 3er E46
- BMW 3er E90
- BMW 3er E91
- BMW 3er E92
- BMW 3er E93
- BMW 5er E39
- BMW 5er E60
- BMW 5er E61
- BMW 6er E24
- BMW 6er E64
- BMW 7er E38
- BMW 8er E31
- BMW E38
- BMW E39
- BMW E46
- BMW M3
- BMW M5
- BMW X3
- BMW X3 E83
- BMW X5
- BMW X5 E53
- BMW X5 E70
- BMW X6 E71
- BMW X6 E72
- BMW Z4
- BMW Z4 E85
- BMW Z8
- Land Rover Defender Cabrio
- Land Rover Defender Pick-UP
- Land Rover Defender Station Wagon
- Land Rover Discovery III
- Land Rover Discovery IV
- Land Rover Freelander
- Land Rover Freelander 2
- Land Rover Range Rover III
- MINI
- MINI Cooper CAS3
- MINI Cooper CAS3+
- MINI Cooper Clubman 2008-2014
- MINI Cooper Countryman 2010-2014
- MINI Cooper Paceman 2012-2014
- MINI Cooper R56
- MINI Cooper R57
- MINI Cooper Roadster 2012-2014
- RANGE ROVER Sport
- RANGE ROVER Vogue
- LIR2025
- VL2020
- VL2025
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com