Car Diagnostic Device Battery replaces Hella Gutmann 2S/LPP443441 S - 660 mAh 7.4 V Li-polymer
£33.35
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your car diagnostic appliance
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 24 g |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 660 mAh |
| Voltage: | 7.4 V |
| Nominal energy: | 4.88 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Dimensions (L x W x H): | 6.5 x 4.2 x 0.8 cm |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Hella Gutmann DT66
- Hella Gutmann MM42
- Hella Gutmann MM42SE
- Hella Gutmann MM66
- Hella Gutmann Mega Macs 42 SE
- Hella Gutmann 2S/LPP443441 S
Login
4 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Passt gut zu meinem Gerät.
Man muss nur den Stecker vom alten Akku dran machen.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com