Camera Flash Unit Battery replaces Godox VB30 - 3000 mAh 7.4 V Li-Ion
£60.73
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your detachable camera flash
- A USB cable (USB-A + USB-C) for charging is included in the delivery
- Practical additional feature: The battery has a USB-C port
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 134 g |
| Dimensions (L x W x H): | 7.3 x 6.9 x 2.5 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Voltage: | 7.4 V |
| Nominal energy: | 22.2 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Godox AD100 Pro
- Godox MF-R76
- Godox Ring 72
- Godox V1
- Godox V1 Pro
- Godox V1PRO-C
- Godox V1PRO-F
- Godox V1PRO-N
- Godox V1PRO-O
- Godox V1PRO-S
- Godox V1PRO Flash
- Godox V100
- Godox V850-3
- Godox V860 3-C
- Godox V860 3-S
- Godox V860-3
- Godox V8600-3-C
- Godox VB30
Login
28 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
Hat alles gut geklappt.
Die Qualität der Ware kann ich so früh noch nicht beurteilen.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com