Button Cell Battery Type 1/V40H 2 Pins for Model Building Solar Lamps etc. - 40 mAh 1.2 V NiMH
£5.19
Prices include VAT , plus Shipping
- Full functionality and compatibility with your appliance
- Reliable performance in various electronic devices
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- Zelltyp: 1/V40H
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | green |
| Weight: | 2 g |
| Dimensions (L x W x H): | 1.7 x 1.2 x 0.5 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 40 mAh |
| Voltage: | 1.2 V |
| Nominal energy: | 0.05 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Number of pins: | 2 |
| Diameter: | 11.77 mm |
| Content of delivery: | 1x battery |
| Connection: | PCB connection for soldering or insertion |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- 1/V40H
Login
27 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Passt perfekt und tut was es soll.
20 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
Ware OK, schnelle Lieferung, jederzeit wieder.*
2 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
Schnelle Lieferung, Artikel ist passgenau zum Original
7 February 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
22 January 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
24 December 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
13 March 2023
Reviewed at Trusted Shops
Das Teil ist gut angekommen und das in kurzer Zeit von 3 Tagen von DE nach AT.
Jedoch ist meine noch funktionierende digitale Zeituhr mittlerweile auch kaputt und daher habe ich keine Verwendung mehr.
23 May 2019
Reviewed at Trusted Shops
So far no results.
13 December 2018
Reviewed at Trusted Shops
Genau das was ich gesucht habe
12 December 2018
Reviewed at Trusted Shops
Ich verwende das Produkt als Ersatzteil. Ich konnte es einbauen und es funktioniert.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com