Button Cell Battery Replacement for 2 Pins for Model Building Solar Lamps etc. - 80 mAh 3.6 V NiMH
£5.02
Prices include VAT , plus Shipping
- Full functionality and compatibility with your Commodore appliance
- Reliable performance in various electronic devices
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- Replaces
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | green |
| Weight: | 10 g |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 80 mAh |
| Voltage: | 3.6 V |
| Nominal energy: | 0.29 Wh |
| Number of cells: | 3 |
| Number of pins: | 2 |
| Content of delivery: | 1x battery |
| Connection: | PCB connection for soldering or insertion |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Commodore Amiga 500
- Commodore Amiga 500+
- Commodore Amiga 2000
Login
25 May 2024
Reviewed at Trusted Shops
Produkt ausgeliefert wie angeboten. Bereits eingbaut und funktioniert.
25 May 2019
Reviewed at Trusted Shops
Passt genau für meine Zwecke
22 February 2019
Reviewed at Trusted Shops
Ok......
19 September 2018
Reviewed at Trusted Shops
Alles gut! Macht was sie soll!
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com