Bicycle Lamp Light Battery Pack for Lupine, Supernova - 5200 mAh 8.4 V Li-Ion, Water-Repellent, with Charger
£22.26
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your bicycle lamp
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | black |
| Weight: | 211 g |
| Dimensions (L x W x H): | 11.1 x 8 x 2.7 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 5200 mAh |
| Voltage: | 8.4 V |
| Nominal energy: | 43.68 Wh |
| Number of cells: | 4 |
| Connectors: | 1x Euro-plug (90° angle), 1x plug-in connector (round, straight) |
| Operating frequency: | 50-60 Hz |
| Cable length: | 150 cm |
| Input voltage: | 100-240 V |
| Output DC: | 8.4 V / 1.0 A |
| Type/Shape: | 18650 |
| Protection against: | Overheating, overvoltage & undervoltage |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: | 1x battery pack |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Lupine SL AF
- Lupine SL AX
- Lupine SL MiniMax AF
- Lupine SL Nano AF
- Supernova B54 Max
- Supernova M99 Mini Pro B54
Login
19 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Die Tasche zm den Acku wirkt etwas billig. Das Kabel am Akku aollte 20cm länger sein. Sonst alles perfekt. Danke
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com