Battery suitable for Proscenic M6 Pro, Xiaomi Mi Mop Pro, Robot Vacuum Mop Pro etc. 3200mAh, 14.4V, Li-Ion
£27.28
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your robot vacuum cleaner
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Is the battery also compatible if it has a different capacity?
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Regarding product safety:
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Weight: | 203 g |
| Dimensions (L x W x H): | 13.5 x 3.7 x 2 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 3200 mAh |
| Voltage: | 14.4 V |
| Nominal energy: | 46.1 Wh |
| Number of cells: | 4 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Haier JX37 Sweeper
- Proscenic LDS M7
- Proscenic M6 Pro
- Viomi V-RVCLM26B
- Viomi V-RVCLMB21B
- Viomi V2 Pro
- Viomi V3
- Viomi VXVC01-JG
- Xiaomi MI ROBOT VACUUM MOP P
- Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro
- Xiaomi Mijia 2
- Xiaomi SKV4109GL
- Xiaomi STYJ02YM
- Xiaomi STYTJ02YM
- Xiaomi V-RVCLMB21B
- Xiaomi VIOMI V-RVCLM26B
- Xiaomi VIOMI V2 PRO
- Xiaomi VIOMI V3
- Xiaomi VXVC01-JG
- Xiaomi Vacuum-Mop 2S
- Xiaomi XM200023
- Haier MH1-4S1P-SC
- INR18650 MH1-4S1P-SC
- Proscenic MH1-4S1P-SC
- Viomi INR21700 50E-4S1P-CRL200S+
- Xiaomi MH1-4S1P-SC
- Xiaomi STYJ02YM
- Xiaomi STYTJ02YM
Login
29 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
26 June 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com