Battery suitable for Hilti TE6-A36, CPC 36V, TE 6-A36 AVR, WSC 7.25-A36, TE 500-A36, TE7A, TE 7A Electric Powe
£64.97
Prices include VAT , plus shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric power tool
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 1093 g |
| Dimensions (L x W x H): | 15.3 x 9.3 x 8.1 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Voltage: | 36 V |
| Nominal energy: | 144 Wh |
| Number of cells: | 10 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Hilti CPC 36V
- Hilti TE6-A36
- Hilti TE 6-A36 AVR
- Hilti TE 7A
- Hilti TE7A
- Hilti TE 500-A36
- Hilti WSC 7.25-A36
Login
7 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
30 April 2024
Reviewed at Trusted Shops
Alles wie erwartet! Rasche Lieferung und passt
2 February 2024
Reviewed at Trusted Shops
Der Artikel ist wie ein Original, Preis ist super.
1 June 2020
Reviewed at Trusted Shops
*** ***
14 May 2020
Reviewed at Trusted Shops
S adapte très bien sûr la Te6 A Aucun problème non plus avec le chargeur.
6 April 2020
Reviewed at Trusted Shops
*** *** *** ***
12 October 2019
Reviewed at Trusted Shops
compatible 100%
20 September 2019
Reviewed at Trusted Shops
Un *** *** *** *** la original, *** *** *** *** mu*** ***
8 April 2019
Reviewed at Trusted Shops
A ce jour aucun problème
6 February 2019
Reviewed at Trusted Shops
Günstige Alternative.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com