Battery suitable for Gardena Accu45, Accu75, Vileda Ultramat Electro System - 3000 mAh 4.8 V NiMH, blue
£12.90
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your gardening tools
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | blue |
| Weight: | 222 g |
| Dimensions (L x W x H): | 9.1 x 4.4 x 2.4 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Voltage: | 4.8 V |
| Nominal energy: | 14.4 Wh |
| Number of cells: | 4 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- AEG AG 64 x
- AEG AG64x
- Gardena Rasenkantenschere Accu75 (8802)
- Gardena Rasenkantenschere Accu75 (8802-20)
- Gardena Rasenkantenschere Accu75 (8818)
- Gardena Rasenkantenschere Accu75 (8818-20)
- Gardena Strauchschere Accu45 (8816)
- Gardena Strauchschere Accu45 (8816-20)
- Vileda Ultramat Electro System
- 8802-00.630.00
- 4006043048
- 4071307021
- Accu75
- Vileda 1.680.100.00
Login
29 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
19 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
15 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
Schnell, gut und preiswert
15 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
24 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
13 May 2014
Reviewed at Trusted Shops
Ein Kontaktanschluß mußte an das Gardena-Kabel angepaßt werden. Sonst alles zur Zufriedenheit.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com