Battery suitable for Dyson V11, SV15, SV17, SV18 3600mAh, 25.2V, Li-Ion
£49.38
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your vacuum cleaner
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Is the battery also compatible if it has a different capacity?
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Regarding product safety:
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | dark grey |
| Weight: | 716 g |
| Dimensions (L x W x H): | 18 x 10.2 x 8.2 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 3600 mAh |
| Voltage: | 25.2 V |
| Nominal energy: | 90.72 Wh |
| Number of cells: | 7 |
| Mounting type: | Click mechanism |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Dyson SV15
- Dyson SV17
- Dyson SV18
- Dyson V11 2020
- Dyson V11 2020 Outsize
- Dyson V11 Absolute+
- Dyson V11 Absolute Extra
- Dyson V11 Absolute Extra +
- Dyson V11 Absolute Extra Pro
- Dyson V11 Animal
- Dyson V11 Click-In
- Dyson V11 Complete Extra
- Dyson V11 Fluffy Extra
- Dyson V11 Torque Drive Extra
- Dyson V11 Torque Size
- Dyson 355983
- Dyson 970343-06
- Dyson 970425-01
- Dyson 970938-01
Login
28 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
18 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
9 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Gutes Preis-Leistungsverhältnis, Ware top. Versand hervorragend!
5 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Leider hat der Akku nur 4 Monaten ausgehalten, sehr ärgerlich aber nach eine Reklamation hab ich eine neue bestellen können, jetzt bin ich gespannt wie lange dieser Akku läuft
24 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
11 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
27 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
Alles okay, allerdings keine Antwort auf ein 12 Volt Ladegerät für das Auto erhalten. Daher auch ein Punkt Abzug.
17 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
Ersatzakku passt super in den Dyson, lädt und tut was er soll. Super Preis-Leistung und gute Qualität, insbesondere im Verhältnis zum überteuerten Original.
12 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
2 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com