Battery suitable for Dyson V10 Absolute, Animal 2500mAh, 25.2V, Li-Ion
£33.78
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your vacuum cleaner
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Is the battery also compatible if it has a different capacity?
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Regarding product safety:
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | grey |
| Weight: | 483 g |
| Dimensions (L x W x H): | 14.5 x 10.3 x 7.5 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Voltage: | 25.2 V |
| Nominal energy: | 63 Wh |
| Number of cells: | 7 |
| LED charging indicator: | included |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Dyson Cyclone V10
- Dyson V10
- Dyson V10 Absolute
- Dyson V10 Animal
- Dyson V10 Cyclone series
- Dyson V10 Total Clean
- Dyson 206340
- Dyson 969352-02
- Dyson 969352-07
- Dyson SV12
Login
31 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
31 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
26 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
9 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Der Staubsauger hat wieder eine lange Akkulaufzeit.
5 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Akku leicht einzubauen und gleich startklar zum weitersaugen
30 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
Akku passt wie Deckel auf Topf, sehr guter Preis, gut verpackt kam der Artikel schnell an. Gerne wieder.
22 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
13 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
30 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
Schnelle Lieferung, sicher verpackt, passt alles.
2 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
Die Angaben zur Bestellung waren direkt und ausführlich.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com