Battery suitable for Altec Lansing IMW888SIMW889N-BLKC, IMW889, IMW889N, Super LifeJacket Jolt Rugged Loudspea
£16.97
Prices include VAT , plus Shipping
- Well-constructed for simple exchange
- Full functionality and compatibility with your Altec Lansing speaker
- Reliable and modern Li-Ion technology - no memory effect
If you're looking for a compatible and cost-effective Altec Lansing IMW888SIMW889N-BLKC, IMW889, IMW889N, Super LifeJacket Jolt Rugged battery, you're in the right place.
Our rechargeable batteries are designed to the highest standards, meaning they have a very long service-life. In addition the battery is precision-fit for your Altec Lansing loudspeaker, making it a cost-effective alternative to the original equipment manufacturer's product - without compromising on quality.
Especially practical: The battery can be charged with the original charger or another compatible charger.
High-quality Li-Ion cells for optimal device performanceLithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 147 g |
| Dimensions (L x W x H): | 6.6 x 5.7 x 2 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2600 mAh |
| Voltage: | 11.1 V |
| Nominal energy: | 28.86 Wh |
| Number of cells: | 3 |
| Depth: | 5.7 cm |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Altec Lansing IMW888SIMW889N-BLKC
- Altec Lansing IMW889
- Altec Lansing IMW889N
- Altec Lansing Super LifeJacket Jolt Rugged
- Altec Lansing INR18650-3S
Login
15 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com