Battery replaces Zaco 501928 for Zaco 2600mAh, 14.4V, Li-Ion
£19.23
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your robot vacuum cleaner
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Is the battery also compatible if it has a different capacity?
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Regarding product safety:
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | blue |
| Weight: | 205 g |
| Dimensions (L x W x H): | 13.9 x 3.8 x 2 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2600 mAh |
| Voltage: | 14.4 V |
| Nominal energy: | 37.44 Wh |
| Number of cells: | 4 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Zaco V3sPro
- Zaco V4
- Zaco V5sPro
- Zaco V5x
- Zaco V80
- Zaco V85
- Zaco 501928
Login
4 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Leichter Wechsel, super
1 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Die Lieferung hat über Post Modern lange gedauert
24 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
Schnell geliefert und alles hat gut geklappt
23 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
Fehler ist im Zaco behoben mit neuem Accu
17 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
8 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
Schnelle Lieferung und perfekte Qualität. Bin sehr zufrieden.
23 April 2024
Reviewed at Trusted Shops
Alles funktioniert und der Versand war schnell
5 March 2024
Reviewed at Trusted Shops
Prompte Lieferung - gute Qualität !
6 February 2024
Reviewed at Trusted Shops
Sehr schnelle Lieferung
31 December 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com