Battery replaces Yard Force 1920726, GMBE-SP10283, GMBE-SP11571 - 3400 mAh 18 V Li-Ion, blue
£47.64
Prices include VAT , plus Shipping
Get notified by email as soon as the product is back in stock. Don't worry: you won't receive any newsletter emails - just a one-time notification.
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your gardening tools
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | EXTENSILO |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | blue |
| Weight: | 274 g |
| Dimensions (L x W x H): | 12.4 x 6.8 x 2.6 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 3400 mAh |
| Voltage: | 18 V |
| Nominal energy: | 61.2 Wh |
| Number of cells: | 6 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Yard Force Amiro 350
- Yard Force Amiro 350i
- Yard Force Amiro 400
- Yard Force Amiro 400i
- Yard Force Compact 280R
- Yard Force Compact 400Ri
- Yard Force Easymow 260B
- Yard Force 1920726
- Yard Force GMBE-SP10283
- Yard Force GMBE-SP11571
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com