Battery replaces Würth 0601936771 Electric Power Tool - 2000 mAh, 7.2 V, NiMH
£16.97
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric power tool
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 365 g |
| Dimensions (L x W x H): | 11.4 x 10.9 x 5.4 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Voltage: | 7.2 V |
| Nominal energy: | 14.4 Wh |
| Number of cells: | 6 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Bosch GBM 7.2
- Bosch GBM 7.2 VE-1
- Bosch GBM 7.2 VES-2
- Bosch GDR50
- Bosch GNS 7.2V
- Bosch GSR 7.2V
- Bosch GSR 7.2VE-2
- Bosch GSR 7.2VES-2
- Bosch GSR 7.2VPE-2
- Bosch GUS 7.2
- Bosch PSR 7.2VES-2
- Würth ABS 72M-2
- Bosch
- Würth 0601936771
Login
25 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
6 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
21 December 2024
Reviewed at Trusted Shops
Passt und funktioniert gut
9 June 2024
Reviewed at Trusted Shops
Passt alles!
18 December 2019
Reviewed at Trusted Shops
***
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com